Dr. Janice Kellerová, ktorá viedla stredisko pre odvykanie drog v Seattli a je autorkou knihy The Hidden Addiction (Skrytá závislosť), rozpráva nasledujúci príbeh:

„Na stretnutí lekárov, ktorého som sa v poslednom čase zúčastnila, došlo k zvláštnej situácii. Témou konferencie bolo Závislé správanie a ja som bola jedným zo štyroch či piatich rečníkov. Organizátori sa rozhodli zmeniť bežnú prax a namiesto kávy, ktorá sa vždy podávala pred začatím rokovaní, ponúkali čerstvé ovocie, syry a ovocné šťavy.

Lekári boli nepríčetní. Medzi tými, ktorí reagovali najpodráždenejšie, boli aj traja prednášajúci. Kategoricky odmietli začať s programom, kým im nebude podaná ich obvyklá ranná šálka kávy. ‚Nemôžeme bez neho pokračovať,‘ tvrdili. Sponzori museli narýchlo objednať zvláštny zásobník na kávu a my ostatní sme sa museli posadiť a čakať, kým bude káva pripravená. Program nakoniec začal s osemdesiatminútovým oneskorením. Mala som vtedy hovoriť o závislostiach, ale scéna, ktorou sme boli svedkami, povedala o závislostiach viac, než by som dokázala ja, aj keby som hovorila celý deň.“

Podľa výskumu vypracovaného na Johns Hopkins University dokáže iba jedna šálka kávy denne vyvolať závislosť, ktorá je dostatočne silná na to, aby vyvolala abstinenčné príznaky. Tými sú bolesti hlavy, únava, problémy sústrediť sa, žalúdočná nevoľnosť, bolesť svalov a ďalšie symptómy pripomínajúce chrípkové ochorenie.

Najmenej nápadným, ale najviac devastujúcim dlhodobým účinkom kofeínu môže byť pomalé ničenie životne dôležitých nervových centier v mozgu, ktoré majú na starosti vyrovnávanie hladín hormónov. To môže mať nakoniec vplyv na pamäť a zvýšenie rizika depresívnych stavov. Akým spôsobom? Kofeín zvyšuje hladinu stresového hormónu zvaného kortizol. Ten sa akumuluje v centre pamäte, ktorému sa hovorí hippocampus. Hippocampus je nevyhnutný pre krátkodobú pamäť a taktiež zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii stresových systémov ľudského tela.