Existujú poznatky o prospešných účinkoch vegánskej stravy? – Počas posledných dvoch desaťročí došlo k obrovskému nárastu počtu vedeckých štúdií skúmajúcich vzťah medzi výživou a zdravím.

Stále zreteľnejšie sa ukazuje, že zdravý jedálniček nehrá rolu iba pri prevencii ochorení, ale aj pri ich účinnej liečbe. Vzhľadom na toto rozhojnenie vedeckého výskumu existujú dnes už aj veľmi dobre zdokumentované štúdie o vegánoch.

Nejaké príklady?

Už pred tridsiatimi rokmi preukázal Dean Ornish vo svojom rok trvajúcom experimente, že ateroskleróza, teda ochorenie ciev, ktoré stoja v pozadí našich súčasných najväčších zabijakov, srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice (na kardiovaskulárne ochorenie u nás stále umiera cez polovicu obyvateľov), sa dá zvrátiť . Cievy účastníkov štúdie sa spriechodňovali, problémy ustupovali. To všetko vďaka použitiu takmer vegánskeho jedálnička. Nasledovali ďalšie a ďalšie štúdie.

To bola ateroskleróza, čo napríklad cukrovka?

Výskumníci z Imperial College of London zistili, že v svalových bunkách vegánov bolo podstatne menej tuku ako u ľudí na zmiešanej strave. Zistili lepšiu citlivosť na inzulín, lepšiu hladinu cukru v krvi, lepšiu hladinu inzulínu, a čo bolo najzaujímavejšie, zlepšenú funkciu beta-buniek. Suma sumárum: Vegánska strava dokáže znížiť riziko vzniku diabetu na polovicu.

V Slovenskej republike trpí aktuálne cukrovkou 2. typu každý desiaty obyvateľ – teda cca pol milióna ľudí. To je – podobne ako pri chorobách srdca a ciev – skutočná epidémia. Súčasná medicína sa však zameriava na príznaky ochorenia, nie na ich príčiny. Aj preto sa u nás každý rok počet pacientov s cukrovkou zvýši o ďalších cca 20-tisíc.

Dalo by sa s tým niečo robiť?

V roku 2007 bola založená American College of Lifestyle Medicine, organizácia zameriavajúca sa na vzdelávanie lekárov a zdravotníkov v zdravej výžive a zdravom životnom štýle a etablovanie nového medicínskeho odboru, tzv. medicíny životného štýlu. Lekári a zdravotníci vyškolení v tomto odbore (v Európe sa dá zatiaľ študovať iba na LUHS univerzite v litovskom Kaunase) dokážu intervenovať smerom k príčinám ochorenia. Tento prístup je veľmi účinný a prináša úľavu od prejavov mnohých ochorení a znižovania ich sprievodných rizík už niekoľko dní a týždňov. Po svete dnes vznikajú národné pobočky tejto organizácie.