Funkciu powerbanky najlepšie vystihuje jej názov. V preklade do poľštiny znamená powerbanka „energetická banka“. Ide o prenosnú batériu – nabíjačku, ktorú nie je potrebné pripájať k elektrickej sieti na prenos elektriny do zariadenia. Je vybavený článkami, ktoré umožňujú viacnásobné nabitie zariadenia.
Pre mnohých ľudí je takáto prenosná nabíjačka doplnkom k smartfónu. Hodí sa to najmä ľuďom, ktorí telefón intenzívne používajú a nemajú možnosť pripojiť zariadenie na nabíjanie počas dňa. Powerbanka je neuveriteľne užitočná pri cestovaní, počas výletov alebo festivalov, kedy je obmedzený prístup k elektrine a je nutný mobilný kontakt.
Ste často na cestách? Potrebujete mať aktívny telefón, tablet alebo digitálny fotoaparát? Potrebujete spoľahlivý zdroj energie, ktorý si môžete vziať so sebou? V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať powerbanku pre vaše potreby!
Akú powerbanku pre váš telefón si vybrať a prečo sa oplatí ju mať?
Určite sa neraz stalo, že ste museli na telefóne zapnúť šetrenie energie, pretože sa vybíjala batéria, takže ste nemohli pozerať film ani fotiť. S powerbankou sa toho báť nemusíte. Toto malé zariadenie funguje ako prenosná elektrická zásuvka. Ak chcete zariadenie používať, jednoducho naplňte jeho batériu a potom ho pripojte káblom k príslušenstvu, ktoré chcete nabíjať. Je to rýchle a jednoduché riešenie. Hodí sa powerbanka do každého telefónu? Áno. Jediné, čo musíte skontrolovať, je typ USB a možnosť rýchleho nabíjania – ak ho váš smartfón má.
Ktorá powerbanka bude fungovať pre vás? Spoznajte ich typy!
Na výber máte z celého radu prenosných nabíjačiek. Existujú dva hlavné typy batérií: Li-Ion a Li-Polymer. Powerbanky možno rozlíšiť aj podľa spôsobu spotreby energie. Z ktorých power bánk si môžete vybrať?
Power banka s lítium-iónovou batériou
Lítium-iónové batérie sa používajú v malých elektronických zariadeniach – mobilných telefónoch, tabletoch a notebookoch. Li-Ion batéria je ľahká, no napriek tomu priestranná a odolná. Funguje to vďaka elektródam – jednej z porézneho uhlíka a druhej z oxidov kovov – a rozpusteným, chemicky zložitým lítiovým soliam, ktoré pôsobia ako elektrolyt.
Powerbanky s Li-Ion batériami sú najrozšírenejšie na trhu. Ich výroba je lacná, takže ich cena nie je vysoká. Články majú dlhú životnosť, čo znamená, že takáto powerbanka vám bude slúžiť dlho. Batéria je tiež menej náchylná na mechanické poškodenie a skrat.
Kapacita Li-Ion batérie sa aj napriek dlhej životnosti časom zníži. Výkon neklesá náhle, ale pravidelne, s každou záťažou mierne klesá. Po roku aktívneho používania zariadenia môže výkon klesnúť o niekoľko percent. Kapacita je vyjadrená v miliampérhodinách (mAh); ak má nová powerbanka kapacitu 8000 mAh, po niekoľkých rokoch môže byť jej kapacita 7200 mAh.
Dôležité je, že powerbanka s lítium-iónovou batériou stráca energiu, keď sa nepoužíva. Najhoršie, čo môžete s Li-Ion batériou urobiť, je vybiť ju na nulu a dlho nenabíjať. Úplné vybitie takejto batérie môže mať zlý vplyv na jej neskoršiu výdrž – treba pamätať na to, aby ste takúto powerbanku nikdy nepoužívali na 100% a nechali nejakú energiu.