Slovenská zlatá jeseň je mimoriadne krásna. Koncom leta, keď sa dni skracujú, zaznamenávame zmeny farby korún listnatých stromov. Zelená farba sa pomaly vytráca a my objavujeme novú jesennú krásu stromov vďaka objaveniu sa bohatej palety farieb od žltej, oranžovej, fialovej, červenej až po hnedú. Prečo listy menia svoju farbu?

Pokles teplôt a kratšie dni sú pre rastliny znamením, že sa blíži zima. Už v auguste možno pozorovať červené sfarbenie napríklad na čerešniach, jarabinách či divých oskorušách. Táto zmena farby je výsledkom kontrolovaných biochemických zmien.

Starnutie listov

Poslednú fázu ročného vývojového cyklu listnatých drevín, počas ktorej sa pripravujú na zimu, nazývame jesenné starnutie listov. Toto však nie je bežný proces starnutia degradácie tkaniva. Tento proces sa uskutočňuje za konkrétnym účelom – vysvetľuje prof. dr hab. Hanna Bandurska z Katedry fyziológie rastlín Univerzity prírodných vied v Poznani.

Cieľom je regenerácia a uskladnenie živín. V tomto čase sa mení metabolizmus listov. List je stále dodávateľom živín vznikajúcich pri fotosyntéze, ale aj tých, ktoré vznikajú v dôsledku degradácie vlastných stavebných molekúl v dôsledku starnutia. List obsahuje aj veľa minerálnych solí alebo prvkov, ktoré rastlina ešte dokáže využiť. Tieto látky sú transportované do kmeňa, konárov a koreňov a tvoria zásoby, ktoré sa využijú v roku nasledujúcom po konci zimy. Neprenášajú sa len organické zlúčeniny, ale aj minerálne prvky ako dusík, fosfor a síra. Ich hromadenie v kmeňoch, konároch a koreňoch zvyšuje odolnosť voči mrazovým teplotám, pretože znižuje bod tuhnutia bunkovej šťavy – vysvetľuje prof. Bandurska.

Farby jesene

Vonkajším prejavom biochemických zmien prebiehajúcich v liste a prípravy rastlín na zimu sú zmeny farby listov. Postupné vymiznutie zelenej farby je výsledkom degradácie chlorofylu, pigmentu nevyhnutného v procese fotosyntézy. Listy obsahujú aj žlté a oranžové pigmenty (karotenoidy), ktoré sú v rastlinách neustále, no skôr ich maskuje chlorofyl, ktorý je prítomný v oveľa väčšom množstve. Ako sa chlorofyl rozpadá, karotenoidné pigmenty sa stávajú viditeľnými a odhaľujú paletu žltých a oranžových farieb jesenných listov. Listy drevín ako osika, breza, ginkgo biloba, akát, hamamel, moruša a hrab žltnú. Jesenné listy buka alebo javora nórskeho majú tmavožltú a oranžovú farbu, hovorí výskumník.