Dnes je možné zimné pneumatiky považovať za štandardnú výbavu auta. Len málo vodičov sa rozhodne použiť jednu sadu, aj keď v poslednej dobe sa objavujú náznaky návratu k celoročným pneumatikám. A je to od ich výrobcov! Ak sa nad tým zamyslíte, nebude to tá povestná strela do nohy, pretože či použijeme dve sady niekoľko sezón, alebo len jednu polovicu z toho času, účet bude nakoniec správny. Ale to je len domnienka.

Teplotné rozdiely

Predpokladám však, že myšlienka návratu k celoročným pneumatikám pochádza z vývoja technológie, ktorá dnes umožňuje vytvárať univerzálne – a predovšetkým bezpečné – konštrukcie. Guma totiž mení svoje vlastnosti v závislosti od teploty okolia, čo má – okrem profilu dezénu – veľký význam pre zabezpečenie optimálnej priľnavosti k vozovke. Tento problém bol vyriešený vhodnými prísadami do zmesi používanej pri výrobe pneumatík. Vďaka nim „zimné pneumatiky“ v mraze nestvrdnú, no keď sa oteplí, budú mať opačný efekt. Nestvrdnú, ale ešte viac „zmäknú“ gumu. A to veľmi rýchlo povedie k opotrebovaniu dezénu (mimochodom, predpisy stanovujú minimálnu výšku na 1,6 mm, ale špecialisti odporúčajú 3 mm v lete a 4 mm v zime).

Kedy by ste teda mali vymeniť pneumatiky?

Výrobcovia pneumatík nastavili túto hranicu na 7 stupňov Celzia, pričom pár skutočne jarných dní „zimným pneumatikám“ neuškodí. O to viac, ako sme zažili v posledných týždňoch, počasie je nevyspytateľné, môže prekvapiť snežením a teploty klesajú pod nulu. Jazda v takýchto podmienkach na letných pneumatikách určite nebude príjemná pre vodiča a ani bezpečná pre nás všetkých.

Preto by som stanovil termín ich výmeny okolo polovice apríla. Pár dní vopred sa objednávam v servise, lebo je to pre nich „horúce“ obdobie.

Ponáhľať sa nie je vhodné

Napokon, prečo si pneumatiky nevymeniť sami? Tým skôr, že na ne používam dve sady diskov  – oceľové na „zimné pneumatiky“, ľahké zliatinové na „letné“. Stačí umiestniť zdvihák, odskrutkovať pár skrutiek atď. Pár minút práce a vo vrecku vám zostane asi sto zlotých. A napriek tomu radšej znášam tieto náklady a mám istotu, že predpokladané kolesá sú správne vyvážené.