Ak sa vám v práčke nachádza čoraz viac vodného kameňa a z bubna sa začne šíriť nepríjemný zápach, môžete si byť istí, že je čas celé zariadenie dôkladne vyčistiť. Je to dôležité, pretože týmto spôsobom predĺžite životnosť vašej práčky a nevystavíte svoje oblečenie poškodeniu. Prezradíme vám, ako rýchlo, efektívne a ekologicky vyčistiť práčku. Nie je to vôbec ťažké – presvedčte sa sami neskôr v článku.

Ako čistiť práčku octom?

Ako čistiť práčku? Odpoveď je jednoduchá – siahnite po octe, ktorý ľahko dostanete v každom obchode. Ide o efektívny a ekologický spôsob čistenia práčky, pretože ocot pôsobí ako odstraňovač vodného kameňa a odstraňuje baktérie. Existuje len jedno mínus: po tomto ošetrení môže nejaký čas stúpať vôňa octu z bubna.

Ako čistiť práčku octom? Nalejte pohár octu do priehradky na prací prostriedok a potom vyprázdnite bielizeň, najlepšie pri 90 °C. A hotovo! Kovové a gumené časti práčky môžete utrieť aj handričkou namočenou v octe. Niektorí radia pridať do octu pár kvapiek vonného oleja – je šanca, že potlačí jeho štipľavý zápach.

Ako čistiť práčku sódou?

Sóda bikarbóna účinne odstráni nepríjemný zápach vychádzajúci z práčky a dezinfikuje a osvieži vnútro zariadenia. Ako čistiť práčku sódou? Veľmi jednoduché – stačí nasypať 3/4 šálky sódy do komory na prášok a spustiť práčku na najdlhší program s vysokou teplotou.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Kyselina citrónová si dokonale poradí s vodným kameňom, ktorý sa usadzuje vo vnútri vašej práčky. Do práčky nalejte asi 120-150 gramov produktu a potom nechajte prázdnu bielizeň spustiť na najdlhší cyklus s teplotou 90 °C. A je to – potom čakajte a užívajte si čistú práčku.

Čistenie práčky – čo ešte potrebujete vedieť?

Už viete, ako vyčistiť práčku a ako z nej odstrániť nepríjemný zápach – ale to nie je všetko. Prevencia je lepšia ako liečba, preto nezabudnite svoje vybavenie vyčistiť aspoň raz za mesiac. Predĺžite tak životnosť svojej práčky a budete sa tešiť z dobre vypraného, ​​voňavého oblečenia. Aby to tak bolo, pri čistení zariadenia by ste mali venovať pozornosť aj niektorým jeho dôležitým prvkom.

Ako čistiť práčku? Nezabudnite na filter!

Počas používania práčky filter zbiera nečistoty odstránené z oblečenia, t.j. piesok, prach, srsť alebo vlasy. Ak sa filter zanesie, všetky tieto nečistoty sa začnú usadzovať vo vnútri práčky. Oblečenie sa tak dôkladne nevyperie a práčka môže vydávať nepríjemný zápach. Preto je také dôležité sa o filter starať a pravidelne ho vymieňať. Ako vyčistiť filter? Odstráňte kryt, ktorý ho chráni, utrite a opláchnite filter v roztoku pripravenom z vody a octu. Potom, keď uschne, môžete ho znova nasadiť.

Nádoba na prášok – ako ju vyčistiť?

V tejto malej komore si môžete všimnúť nahromadenie prášku a oplachovacích tekutín. Vyzerá nevzhľadne a môže sa stať živnou pôdou pre baktérie. Ako sa zbaviť tohto sedimentu? Vyberte nádobu a namočte ju do teplej vody s prostriedkom na umývanie riadu. Zvyšné nečistoty potom odstráňte handričkou alebo starou zubnou kefkou.

A čo tesnenie?

Pri čistení nezabudnite na tesnenie. Ak nie je veľmi znečistený, pravdepodobne ho stačí vybrať a umyť handričkou a prostriedkom na umývanie riadu. Keď sa však na ňom nahromadili ťažšie odstrániteľné nečistoty, je najlepšie použiť sódu bikarbónu a zubnú kefku.