Spálňu osviežime jednoduchými riešeniami, ktoré nezaberú príliš veľa času a peňazí. Zároveň dosiahneme predpokladaný cieľ – vytvorenie atraktívneho a útulného aranžmánu. Je to možné!
Bez dobrého plánu sa z renovácie môže stať príbeh, ktorý nikdy nekončí. Stáva sa, že objednaná podlaha „nepríde“ načas alebo … na predajni chýbajú tapety v správnej farbe, takže musíte počkať na doručenie.
Najprv si to teda premyslite, pripravte si potrebné materiály a nástroje a až potom sa pustite do práce. Začnite distribúciou elektrickej inštalácie. Aby ste sa po renovácii nezamotali do predlžovacích káblov, spočítajte si presne, koľko zásuviek potrebujete. Pri posteli poslúžia na pripojenie lampy, notebooku, telefónu, prehrávača. A to na oboch stranách postele, keď v nej spia dvaja ľudia.
Nezabudnite ani na osvetlenie v šatni a pri toaletnom stolíku či pracovnom stole (samozrejme za predpokladu, že ich plánujete v spálni). Ďalšou prácou je maľovanie stropu a stien. Potom montáž drevenej podlahy (alebo položenie koberca), zavesenie garniže, zariaďovanie.
Nádych prírody
Útulná atmosféra v spálni je prioritou mnohých ľudí. Prírodné drevo interiér krásne zútulní. Veľké dosky (tvrdé drevo) sú spravidla pripevnené k stene na drevenom rošte. Malé prvky je možné prilepiť na parkety alebo lepidlo na drevo.
Vo farbe
Máte už vybranú farbu a pripravený podklad na natieranie? Začnite pracovať z ťažko dostupných miest pomocou štetcov a malých valčekov. Potom prejdite na maľovanie veľkých plôch. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť veľký strunový valček (pamätajte, že čím drsnejší povrch, tým dlhšie štetiny). Presuňte sa od okna smerom k zadnej časti miestnosti a zakryte stenu farbou zhora nadol. Valček sceďte z prebytočnej emulzie. Keď všetko zaschne, v prípade potreby naneste na stenu druhú vrstvu.
Podlaha
Za jeden deň môžete usporiadať vrstvené dosky alebo panely, tzv. plávajúca podlaha. Prvky takejto podlahy sú spojené klikami (spojovacie prvky) a nie sú prilepené k podkladu. Medzi panelmi stojí za to vybrať vinyl pre spálňu. Sú odolné, teplé na dotyk a potláčajú hluk lepšie ako laminátové. Možno ich umiestniť aj na starý (ale rovný a stabilný) povrch, napríklad terakotové alebo kameninové dlaždice. Kobercová podlaha sa položí rovnako ľahko. Vyklopíte ho z rolky, odrežete a okraje zlepíte obojstrannou lepiacou páskou. Iba v miestnosti s rozlohou viac ako 20 m2 by sa mal lepiť lepidlom po celej ploche. Pred nalepením koberca z prírodného vlákna ho nechajte asi deň rozvinutý v miestnosti, aby sa „aklimatizoval“.
Okná
Schopnosť regulovať prístup svetla v spálni má veľký význam. Skvelé sú tu zatemňovacie látky, ktoré zatemňujú interiér. Tiež udržiavajú chlad v miestnosti a znižujú vonkajší hluk. Cez tie najmladšej generácie, hoci sú tenké a vzdušné, neprenikne ani lúč slnka. Dobre poslúžia aj rolety a žalúzie tzv. plisé (môžete si vybrať z priehľadného, polopriehľadného a zatemňovacieho). Modely z kolekcie Anwis Evie môžu byť cez deň priehľadné a v noci zatemňujúce. Pohyblivé plisovanie zospodu aj zvrchu sa ukazuje ako praktické, pretože nimi môžete zakryť celé okno alebo len jeho vybranú časť, napríklad strednú.